2440/​2012

Signeret "Breguet à Paris"

Lommeur af sølv. Spindelgang og nøgleoptræk. Helpladeværk med kalender. Hvid emaljeskive med blåanløbne stålvisere. Ø 63,5 mm. Kasse og værk mærket med “4701”. 1800-tallets begyndelse.

Dette er et af mange ure som er signeret “Breguet”, uden at være produceret af ham - eller på hans værksted. Dette er dog spændende grundet skivens særlige layout og kalenderfunktionen.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Timeviser mangler. Skadet skive. Bulet bagkasse.

Armbåndsure, 2. oktober 2024

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

19 bud

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK