2440/​2012

Signeret "Breguet à Paris"

Lommeur af sølv. Spindelgang og nøgleoptræk. Helpladeværk med kalender. Hvid emaljeskive med blåanløbne stålvisere. Ø 63,5 mm. Kasse og værk mærket med “4701”. 1800-tallets begyndelse.

Dette er et af mange ure som er signeret “Breguet”, uden at være produceret af ham - eller på hans værksted. Dette er dog spændende grundet skivens særlige layout og kalenderfunktionen.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Timeviser mangler. Skadet skive. Bulet bagkasse.

I Lyngby

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

898669 (Autobud) 2.400 DKK
845669 2.300 DKK
898669 2.200 DKK
908536 2.100 DKK
845669 2.000 DKK