Emma Augusta Løffler (f. København 1843, d. Bornholm 1929)
“Syrener og Guldregn. Solskin.” Sign. Emma Löffler Hammershus 1902. Olie på lærred. 65×49.
Udstillet: Charlottenborg 1903, nr. 292.
Emma Løffler var datter af maleren Carl Løffler og ville gerne gå i faderens fodspor som kunstner. Hun blev elev hos F. F. Helsted samt hos O. D. Ottesen, der underviste hende i blomstermaleri, en af de få genrer, som kvindelige kunstnere af hendes generation kunne udfolde sig i. Løffler debuterede på Charlottenborgs Forårsudstilling i 1873 og deltog hér 29 gange frem til 1910. Hun deltog bl.a. desuden i Kvindernes Udstilling fra Fortid og Nutid i 1895. Hun malede fortrinsvis blomstermalerier, både sirlige opstillinger og skovbundsmotiver og vildtvoksende markblomster, men også landskaber.
Mindre krakeleringer samt enkelte minimale ridser/afskalninger nær kant. Én reparation/lap på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023
36 bud