Carl Budtz-Møller (f. Rødby 1882, d. 1953)
“Maaneopgang. Motiv fra Balle ved Silkeborg”. Sign. C. Budtz-Møller Juli 1901. Olie på lærred. 27×38.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie til i dag.
Enkelte minimale retoucheringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
22 bud