2048/​109

Carl Budtz-Møller (f. Rødby 1882, d. 1953)

“Maaneopgang. Motiv fra Balle ved Silkeborg”. Sign. C. Budtz-Møller Juli 1901. Olie på lærred. 27×38.

Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie til i dag.

Enkelte minimale retoucheringer og afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

2.000 kr.

22 bud

2.000 kr.
1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
(Autobud) 1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
(Autobud) 1.150 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.