Foto endnu ikke klar
891/​1528

Heimrad Prem (f. Roding 1934, d. München 1978)

“Dorf und Traum”. Sign. H. Prem 65. Assemblage; bemalet træ monteret på lærred. 100×125×33.

Litteratur: Pia Dornacher: “Heimrad Prem. Retrospektive und Werkverzeichnis”, München-New York, 1995, nr. 349, gengivet side 215 og helsides i farver side 117. Proveniens: Lis Zwick, Drakabygget, Sverige. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK