2426/635
Erik Ole Jørgensen (f. Frederiksberg 1925, d. Vedbæk 2002, Møbeldesigner)
Fritstående tre-personers sofa med stel af bøg, sider, ryg samt dybthæftede hynder betrukket med lyst stribet uld. Model 315/3. Udført og mærket hos Erik Jørgensen. L. 210.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Hjørne på armlæn med gennemslidning.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud