2149/8640
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Georg, der bekæmper dragen, omgivet af bort med blomster på forgyldt bund. Tempera på træpanel (tykkelse 36 mm). 18./19. årh. 44,5×39,5.
Mindre krakeleringer. Slidt overflade på forgyldning. Restaureret.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag
32 bud