2413/9110
Lille frisisk barok kiste af egetræ med bånd af metal. 18. årh.s midte. H. 33. L. 51. D. 40.
Proveniens: Herregården Harrislee (Harreslev) nær Flensborg.
Har formentlig oprindeligt været bemalet. Jernbeslag med rester af bemaling. Spor efter gamle ormeangreb. Nøgle medfølger.
Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag