2413/​9110

Lille frisisk barok kiste af egetræ med bånd af metal. 18. årh.s midte. H. 33. L. 51. D. 40.

Proveniens: Herregården Harrislee (Harreslev) nær Flensborg.

Har formentlig oprindeligt været bemalet. Jernbeslag med rester af bemaling. Spor efter gamle ormeangreb. Nøgle medfølger.

Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK