H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Sommerdag ved en bondegård. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 35 × 48.
Retoucheringer, mest langs kanter. Mindre stykke løst maling øverst til højre. Enkelte minimale krakeleringer. Lille bule øvre højre hjørne. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
11 bud