2022/​115

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

Sommerdag ved en bondegård. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 35 × 48.

Retoucheringer, mest langs kanter. Mindre stykke løst maling øverst til højre. Enkelte minimale krakeleringer. Lille bule øvre højre hjørne. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

11 bud

6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.