Stor kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver med mytisk sceneri i landskab med pinjer og klipper, halsen med Føniks fugl. Qing, 18. årh.s første halvdel. Nedkortet. H. 50 cm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Redigeret 27/8: Rand skåret ned og slebet. Ridser og mærker.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021