2005/832
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Fritstående tre-personers sofa med stel af mahogni, betrukket med gulligt møbelstof. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. L. 207.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag