Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Le chat qui rit” (fra Silkeborg-Suiten). Sign. Jorn 53, 70. Med dedikation: “til Verner Permild”. Litografi i farver. Bladstørrelse 56×65,5. Uindrammet.
Litteratur: Van de Loo, nr. 110. Proveniens: Verner Permild, København. Herefter nedarvet i familien.
Original stand.
CoBrA, 13. december 2022