Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917)
Studie til en af figurerne fra værket “De kloge og dårlige jomfruer”. Sign. F. Schwartz. Olie på lærred. 94,5×50.
Værket “De kloge og dårlige jomfruer” blev udført af kunstneren i 1894, og er omtalt i bogen Chr. A. Been, “Danmarks Malerkunst”, 1902, bind II. s. 126.
Enkelte mindre retoucheringer samt ved nedre kant to minimale stødmærker med minimal afskalning. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. juli 2023
29 bud