2009/768
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Ovalt frugtfad af sølv med hamret overflade og perlebort. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1928. Vægt 586 g. H. max. 7,5–7,8. B. 21,6. L. 31,7.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud