12116/​66

En lille flacon med glasindsats, stemplet Wai Kee. En sukkertang, stemplet Tack Hing. Begge lødighed 900, Hong Kong. Ske og gaffel af sterlingsølv udført hos Miyamoto, Japan. En stor serveringsske af sterlingsølv fra Sydøstasien, ej stemplet. Samlet vægt ca. 430 g. Flacon. H. 12. Tang L. 11. Bestik. L. 23. Serveringsske L. 29. (5)

Overflade ridser, den japanske ske har en lille bule. Glasflasken er intakt.

Kunst, antikviteter & design, 22. april 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

10 bud

1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK