2424/96
To japanske Arita fade af porcelæn, dekorerede i blåt, det ene med en stilleseret blomst i en vase, det andet med granatæbler og ferskner på spejlet, fanen i “Kraak”-stil. Edo, 1603–1868. Diam. 27 og 30. (2)
Talrige overfladeridser. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024
Vurdering
Hammerslag