Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Kvadratisk sofabord af mahogni, opsat på stel med otte ben. Udført hos snedkermester A.J. Iversen, med etiket herfra. H. 56. L./B. 95.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Variant af modellen blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 38. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet i 1964. Bl.a. omtalt således: “...videre til Ole Wanschers perfektionisme i et sofabord., hvor fire sarge på kinesisk krydser sammen og præsenterer A.J Iversens mesterlige kunnen...”. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 4, s. 272–273.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
37 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||