2123/​8601

Russisk ikon med fremstilling af tre helgener, centralt med baptisten Skt. John, Skt. Theodore (venstre) og Skt. John (højre). Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade/“kovcheg”. 17./18. årh. 26,7×31,4.

Restaureret. Afslag på kanter. Revner i træet.

Russisk tema, 7. juni 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag