2032/​882

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen”. Hvilestol med helstøbt drejestel af aluminium, profileret stamme samt firpasfod. Sæde, sider samt ryg betrukket med sort skind. Model 3320. Formgivet 1958. Udført 1963 hos Fritz Hansen, med etiket herfra.

Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med omfattende slitage, herunder store defekter, som kræver ompolstring og nyt skum.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK