Ubekendt maler, 19. årh.
Ung pige iført en sort kjole med hvid krave, hendes hår samlet i nakken. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 45,5×36,5.
Mindre retoucheringer. Minimale afskalninger, krakeleringer og reparationer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020