2040/847
Dansk møbeldesign
Sminkestol med stel af hvidlakeret træ, sæde og ryg betrukket med blåligt møbelstof. 1940erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere hvid lakering. Senere betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag