2040/​847

Dansk møbeldesign

Sminkestol med stel af hvidlakeret træ, sæde og ryg betrukket med blåligt møbelstof. 1940erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere hvid lakering. Senere betræk med smuds, pletter og huller.

Moderne kunst og design, 29. september 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag