Friedensreich Hundertwasser (f. Wien 1928, d. New Zealand 2000)
“Die Augen von Machu Picchú”, 1966. Sign., 120/132. Litografi i farver. Bladstørrelse 50×66.
Litteratur: Koschatzky nr. 23.
Undersøgt i ramme. To papirer der er sat sammen, tydelig samling. Der er en revne i papiret i venstre side.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022