12115/​137

Dansk snedkermester

Et sæt på ti armstole af eg, ryg og sæde betrukket med sømbeslået læder. 20. årh.s. første halvdel. (10)

Ifølge oplysninger fra sælger hidrører stolene fra Herlufsholm Kostskole.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med slitage, enkelte stole med huller i betræk.

Kunst, antikviteter & design, 15. april 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag