2015/734
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret diskometal, dråbeformet kantet korpus og buende fodstykke. Stemplet monogram Just A., dessin 1860. H. ekskl. fatning 27,5. H. inkl. skærmholder 48,5.
Slitage i patinering. Herudover alders- og brugspatina i form af ridser og mærker. Senere skræm af plisseret papir medfølger.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag