Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Stor opsats af sterlingsølv med åben stamme smedet med stiliseret ornamentik i form af blade og blomster. Øverste kant med bølgende ornamentik. Signeret Johan Rohde. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1923. Vægt 1165 g. H. 26–26,3. Diam. 25–25,5.
Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv i det 20. århundrede”, en mindre variant af opsatsen ill. s. 20.
Litteratur: Malene Dybbøl, Sabrina Ulrich Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen - fra stilkopi til arkitektsølv”, ill. og omtalt s. 99–100.
Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022