2109/​58

Rudolf Bissen (f. Randsbøldal 1846, d. Vejle 1911)

Både i brændingen. Sign. R. Bissen, Strand Bøgeskov. Olie på lærred. 29×55.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 378, 1978 nr. 437.

Mindre krakeleringer samt afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK