2050/​8593

En samling af otte russiske bestikdele af sølv, bestående af:

To suppeskeer af sølv; et par theskeer af forgyldt sølv, dekoreret med niello-arbejde, en theske af sølv, graveret med dekoration; en theske af sølv, graveret med dekoration; en hulske af sølv med forgyldt laf; en sildegaffel af sølv. Varierende mestre, før 1917. Vægt ca. 294 g. L. 11,5–21,5. (8).

Mindre aldersslitage. Næsten alle dele med monogram.

Russisk tema, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK