2412/​1002

Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)

Sæt på syv spisestole af teak. Sæde og ryg betrukket med brunt, farvet skind. Model 80. Formgivet 1968. Udført og mærket hos J.L. Møbelfabrik, Højbjerg. (7)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds og krakerleringer. Skind på et sæde med reparation.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK