1349/8562
Pavel Akimov Ovchinnikov (, Skt. Petersborg)
Russisk ramme af sølv, dekoreret med cloisonné emalje, senere monteret på plade af træ og fløjl. Pavel Akimov Ovchinnikov, stemplet med den russiske dobbeltørn som leverandør til det Kejserlige Russiske Hof, guardein Alexander Sevier 1894 i Skt. Petersborg, lødighed 84. H. 25. Billedfelt ca. 9×6,5.
Mindre aldersslitage. Monteret med søm på træ og fløjl, hvilket har medført buler og afslag.
Russisk tema-auktion, 2. december 2013
Vurdering
Hammerslag
19 bud