891/​168

Jean-Baptiste Cresson (f. 1720, d. 1781)

Et par franske Louis XV armstole af bemalet og forgyldt træ. Stemplet 'I. B. Cresson'. Paris, 18. årh.s midte. (2)

Den parisiske ébénist Jean-Baptiste Cresson var ud af en berømt snedkerfamilie, der var virksom fra Régence-perioden i begyndelsen af 1700-tallet og helt frem til revolutionen. Armstolenes form betegnes som ”Fauteuils a la Reine” – en særlig form, som opstod i rokokoperioden og karakteriseres ved sin lethed, elegance, polstrede sæde, høje firsidet ryg og åbne sider.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag