2045/511
Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Kaffeservice af sterlingsølv. Bestående af cylindrisk kaffekande, oval sukkerskål med hængslet låg samt cylindrisk flødekande. Hanke af horn. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1970 og 1967. Dessin 537. Formgivet 1965. Samlet vægt 820 g. H. 5,3–16,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag