Foto endnu ikke klar
891/​12

Carl Ludvig Jessen (f. Dedsbøl 1833, d. sst. 1917)

Samson og Dalila. Sign. Carl L. Jessen Deetzbüll 1882. Olie på lærred. 170×229 cm.

Carl Ludvig Jessen gengiver en scene fra Det gamle Testamente. Samson var uovervindelig sålænge han havde sin hårpragt. Dalila plagede og plagerde om at få hemmeligheden om hans styrke, til slut gav han sig:. “Ingen ragekniv er kommet på mit hoved, thi jeg har fra min moders liv været en Guds nasiræer; hvis mit hår rages af, mister jeg mine kræfter og bliver svag som alle andre mennesker”.Det gamle Testamente, Dommerens bog kaptitel 16, vers 17.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk .

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK