2432/826
Dansk møbeldesign
Sæt på seks spisebordstole af nøddetræ. Sæde betrukket med hhv. sort hestehår og skind. Udført 1930érne. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Finérskader/afslag. Finérreparationer. Løs i samlingerne.
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Vurdering
Hammerslag