1507/1534
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, skive mærket LUC, støvkapsel af guld og mærket bl.a. Ancre Ligne Droite Balancier Coupé 16 rubis, værk mærket L.U.C. Ca. 1900–1910. Vægt ialt 102 gr. Kassediam. 57 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler glas.
Varia, 12. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
30 bud