Lågkrus af fajance, dekoreret i farver med blomster og blade, låg og fodrand af tin. Nordtyskland, 19. årh.s beg. H. inkl. montering 23,5 cm.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
Revner og afslag ved øvre rand.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021
20 bud