Jørgen Haugen Sørensen (f. København 1934, d. Pietrasanta, Italien 2021)
“Sladretaske”. Sign. monogram 77. 1/4. Relief. Bronze. H. 14. B. 30. D. 38.
Udstillet: “Jørgen Haugen Sørensen: Skulpturer”, Esbjerg Kunstmuseum, 1998–1999. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021