Alexander Ossipovich Orlovsky (f. Warsawa 1777, d. Skt. Petersborg 1832)
Slædekørsel ved vintertide, Rusland. Usigneret. Olie på zink. 28×37.
Nærværende maleri var blandt Alexander Ossipovich Orlovskys foretrukne motivvalg.
Behov for let overfladerensning. Enkelte ridser og afskalninger. Bøjet zink i nederste højre hjørne.
Russisk tema, 6. december 2021
21 bud