Frederik Rohde (f. København 1816, d. Frederiksberg 1886)
Parti fra en landsby i Tyskland. Sign. F. Rohde 1865. Olie på lærred. 24×29.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1312, 2013 nr. 109.
To reparationer/lapper på bagsiden. Minimale retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020