1412/509
Axel Einar Hjorth (f. Krokek 1888, d. Stockholm 1959)
“Lovö”. Rektangulært spisebord af massiv fyr. Udført for NK (Nordiska Kompaniet), Sverige 1930erne. H. 73. L. 180. B. 75.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og skjolder. plade noget buet.
Moderne kunst og design, 18. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
15 bud