2433/73
Tysk maler, 17. årh.
Portræt af en herre, antageligt Ulrich von Buol. Usigneret. Betegnet Ulrich von Buol. Bodest. et paner herr. Propatria A. 1599 caesus. Sepultus malixii. Uxor Jacob: von Sonwigs. Olie på lærred. 86×65.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Retoucheringer og reparationer. Behov for rensning.
Vurdering
891016 |