1338/828
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK61”. Kvadratisk sofabord med stel af børstet stål. Top af sort skifer. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2005. H. 34. L./B. 80.
Stemplet: 52341270GOI. Originale identifikationskort medfølger.
Pæn stand. Top med enkelte overfladiske ridser.
Moderne kunst og design, 17. september 2013
Vurdering
Hammerslag