1338/​828

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK61”. Kvadratisk sofabord med stel af børstet stål. Top af sort skifer. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2005. H. 34. L./B. 80.

Stemplet: 52341270GOI. Originale identifikationskort medfølger.

Pæn stand. Top med enkelte overfladiske ridser.

Moderne kunst og design, 17. september 2013

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK