1907/​24

Amager Barok kiste af grønmalet træ, dekoreret med fugle, vaser, blomster og bladværk samt navnetræk og årstal 1844, bånd og bærehåndtag af bemalet jern. H. 75. B. 160. D. 68.

Litteratur: Axel Steensberg “Danske bondemøbler”, lignende kiste afb. bd. 1, s. 218–19.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afskalninger. Nøgle medfølger. Revner i træet.

Ældre malerier og møbler, 11. februar 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag