880/​711

Marshall Maynard Fredericks (f. Rock Island, USA 1908, d. Birmingham, USA 1998)

”Flyvende Vildgæs”, ca. 1980. Sign. Marshall Fredericks; stemplet Bedi Makky Fdry. N. Y. Grønpatineret bronze. H. ca. 105. B. ca. 110. D. ca. 105. H. inkl. granitsokkel 204.

Bemærk venligst: Eftersyn på denne skulptur i vores afdeling i Sundkrogsgade 30, 2150 Nordhavn.

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK