2049/407
Kongelig bergére af forgyldt træ. Louis XVI form, 20. årh.s begyndelse.
Proveniens: Christian X (1870–1947) og dronning Alexandrine (1879–1952). Bergéren stod i Havestuen i deres hjem i Christian VIIIs Palæ (Amalienborg). Senere på Sorgenfri Slot hos grev Christian af Rosenborg (1942–2013). Herefter efterkommere af Frederik VIII.
På det viste fotografi fra Havestuen ses stolen i billedets midte.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag
26 bud