Michael Bang, Jette Frölich m.fl. (f. 1944, d. 2013)
En samling julepynt og -glasservice. Georg Jensen og Holmegaard. (36)
3 juleuroer og 11 juleornamenter af forgyldt messing. Georg Jensen.
2 juleornamenter af glas. 1996 og 1997. Holmegaard.
Holmegard: 2 julekageglas: 2001 og 2003. Vandglas: 2×2001, 2×2002, 2×2003, 2004. Sæt med to dramglas: 1995, 1996, 2001, 2×2000, 2002 og 2 løse glas uden æske. Juleflaske 2000. Sæt med juleflaske og dramglas 1999 og 2002.
Hovedparten i orginale æsker. En Georg Jensen juleuro mangler æske og original bånd. Holmegaard julepynt uden æske. Julekageglas med løs montering. Enkelte glas med slitage på dekoration.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. november 2019
14 bud