2103/32
Barok “Kistebord” af egetræ, front med to låger bag hvilke hylder. 18. årh.s begyndelse. H. 89,5. B. 176. D. 54.
Litteratur: “Danske Bondemøbler”, Axel Steensberg, afb. s. 41–43.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérskader. Revner i træet. Afslag. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag