2004/1003
Helge Vestergaard Jensen (f. Herning 1917, d. København 1987)
Skrivepult af mahogni. Front med seks skuffer, opklappelig top ilagt sort skind, indvendig med rum. Udført og stemplet hos snedkermester Niels Roth Andersen. H. 120. L. 82,5. D. 50.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et greb med reparation.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag