Christian Lemmerz (f. Karlsruhe 1959)
“Scull”, 2013. Sign. Lemmerz; stemplet 1/5. Bronze med delvis rødlakering. H. 12,5. L. 28. D. 20.
Udstillet (eksemplar fra editionen): “Christian Lemmerz, eine Gruppenausstellung”, Horsens Kunstmuseum 2013–14.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Moderne malerier og grafik, 24. september 2014